Začíná zima, a tak mnoho z nás vytahuje zimní boty, kabelky, kožichy. Není předmětem tohoto článku ekologie, etika atp. Předmětem je zamyšlení nad tím, jak vzácná “kabelka” je naše vlastní kúže. Kůže je velmi důležitý orgán, má mnoho vlastností a funkcí. Je např. imunitní orgán, pomáhá s termoregulací, chrání proti vlivům okolí a otlaku. Je také ukazatelem neharmonie vnitřních orgánů atp. Je prostě důležitá. Není divu, že její poranění přináší mnoho problémů. Jen si vzpomeňte, jak zásadní je každé procento rozsahu popáleniny pro přežití, pro transplantaci.
A teď se vraťme ke kabelce. Skoro každý člověk si alespoň někdy pořídil kabelku, aktovku, boty či kožich z pravé kůže. Nejen že je to kvalita, ale také to dobře vypadá a je tak nějak pevnější, odolnější a očekáváme dlouhou životnost. Všimněte si, že když už vytáhnete pravou koženou kabelku, dáváte do ní intuitivně hezké věci, diář, telefon, parfém, kosmetiku. Udržujete v ní pořádek. Stejně tak do kožených botů nedáte díravou ponožku (ehm, ok, stane se). A pod pravý kožich nedáte vytahanou teplákovku. Co tím chci říci? Že v těchto kožených věcech nosíte to, čeho si vážíte, popř. v nich nosíte to, co potřebujete ochránit. A používáte je také tehdy, když potřebujete unést větší zátěž.
Jak to souvisí s orgánem kůže?
Když si to vezmete, naše kůže je také “kabelka”. Nosíte v ní to nejcennější, vaše orgány. Současně vás udržuje, aby jste se nerozpadli, a také vám zabepečuje teplo a ochranu. Nikdo nechce kabelku díravou, popraskanou, špinavou, páchnoucí, plesnivou, odřenou. A vidíte, přesně tohle se v mnoha případech děje s naší kůží. Často máme nádhernou kabelku, boty, peněženku, ale na pokožce máme praskliny, infekci, nevyřešený atopický ekzém, lupénku, akné aj.
Jak se starat o koženou kabelku
Je třeba ji očišťovat, vyživovat, hydratovat, promazávat. Děláte to? Každou koženou kabelku, boty, peněženku či opasek z hladké kůže musíte pro zachování krásy a životnosti několikrát za rok očistit, promazat vhodným mastným krémem. Tím se vyživí, nevysychá. Následně je třeba impregnovat, aby byla kůže odolná proti vlhkosti a špíně.
A jak je to u vaší kůže? Úplně stejně. Musíte ji očišťovat, vyživovat, hydratovat a chránit před vnějšími vlivy. Tím myslím chlad, vodu, sluneční záření, bláto, smog atp. Není jedno, zda očišťujete agresivně či jemně. Není jedno, zda detoxikujete nebo vnášíte toxin. Jak jednoduché. Je důležité také vědět, že kůže je vyživována, očišťována a hydratována také tím, co jíme a pijeme. Zkrátka, vyžaduje péči jak zvenku, tak zevnitř.
Kde je tedy problém?
V tom, že mnoho lidí raději investuje do kabelek a botů než do sebe. Koupí si drahý krém na boty, ale na obličej či pokožku aplikuje to nejlevnější, co na trhu najde. Když se o kabelku špatně staráte, praskne vám, rozpadá se, je stará a nehezká. A u pokožky je to stejné. A bohužel navíc přichází ještě negativní “benefity” spojené s poruchou imunity, bolestivost. I když, řekněme si upřímně, zničená kožená kabelka je také o bolesti, především v rámci naší peněženky. Ale narozdíl od živé lidské kůže se dá koupit.
Přeji si, aby vám tento článek přinesl nejen úsměv na tváři, ale také aha moment. Zvláště, pokud jde o děti, které si o své kůži nemohou rozhodovat sami. Ve své poradenské praxi jsem viděla hodně desítek lehkých či těžkých atopických ekzémů v hnisavém stavu, viděla jsem popáleniny i nádory na kúži. Viděla jsem proleženiny, bércové vředy i obrovské opruzeniny. A věřím, že dítěti je v daný okamžik celkem jedno, zda má na sobě nové značkové tepláky nebo ty poděděné po bráchovi. Chce se zbavit bolesti. Ale o tom vám napíši příště. Milí čtenáři, pokud si nevíte rady s vadami na vaší “kabelce”, sledujte náš magazín Helou.cz. Inspirujte se také na FB stránce či Instagramu. Děkuji, že jste četli.