Před několika lety jsem přednášela pro Akademi třetího věku téma: Zdravý rozum ve výživě. V průběhu přednášky mi přišla silná intuitivní myšlenka, o kterou bych se s vámi ráda podělila. Možná, že zde jsou čtenáři, kteří se budou smát, ale možná na té intuici přece jen něco bude…
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč člověku přirozeně nenarostou třetí zuby? Přitom dentální trh reaguje na požadavky dnešního seniora (myšleno český senior po 70.roce života) a slibuje: novými zuby si, milí senioři, udržíte kvalitu vašeho života, můžete jíst co chcete, nemusíte se omezovat, prodlužte si své mládí.
Rozumím tomu a chápu. Z praxe, kdy stále častěji konzultuji u seniorů doplňkovou podporu při jejich léčbě nádorů střev, žaludku, slinivky, diabetes atp., si stojím za tím, že senior prostě nemůže jíst tak, jak jedl v mladém aktivním věku, i kdyby měl zuby za miliony. Může si dopřát pouze tehdy, pokud celoživotně jedl kvalitně, střídmě, měl pohyb, nekouřil a pečoval o zuby a má dobrý genetický základ. V takovém případě je předpoklad dobrého stavu zažívacího ústojí oproti vrstevníkům s nedobrým životním stylem. Stav zubů ve stáří ukáže, v jaké kondici je zažívací ústrojí, protože dutina ústní je jeho součástí. A když nám zuby vypadaly, nejpíš to svědčí o tom, že tělo po nás chce úpravy ve výživě těla, ale i duše.
Příroda to skvěle zařídila. Jako by nám tím chtěla říci:
“Milý Člověče, ve stáří ti třetí zuby nedám. Když se budeš dobře stravovat po celý život a o zuby budeš dobře pečovat, je šance, že ti vydrží tvůj druhý chrup. Tvé tělo potřebuje v poslední třetině života umírněnost, měkkou, vodnatou stravu, polévky, kaše, pomalé žvýkání. Tvé zažívací ústrojí už nedokáže trávit nadměrné množství těžce stavitelné, příliš energeticky bohaté stravy, ani ty nepotřebuješ tolik jíst, vždyť už nemáš tolik pohybu… a tak na co by ti byly třetí zuby! Současně tvoje duše volá po klidu, vyřešení křivd a zloby a koncentrace na duševní klid.”
Já sama toužím mít krásné zuby, z estetického pohledu je to velmi důležité, ba nutné, a to i ve stáří dnešní doby. Senioři jsou aktivní – což je úžasné. A jsem ráda, že nám to dentální trh dnes může zabezpečit. Ale senior by si měl už uvědomit potřebnou umírněnost a naslouchat tělu. Vím, jsou výjimky. Někteří senioři jsou na tom jinak. Třeba se hovoří o německých seniorech. Ti mají často celoživotní návyk se detoxikovat, vyživovat, mají přístup k vyšší kvalitě potravin. A ano, dá se předpokládat, že si ve stáří mohou více dopřát. Samozřejmě ne všichni.
Jedna klientka měla ve svých 85 letech vynikající žaludek, a tak si myslela, že může jíst všechno, chutnalo jí. O zuby se po celý život příliš nestarala, takže jí vypadaly. Ačkoliv ji možná chtělo její tělo upozornit na stará střeva, stravu nezměnila. Dásna měla kousáním mozolovitá, ale nedokázala si odpustit ani ořechy a hodně pečené homasa ani sladkosti. A víte co? Posledních 10 let života trpěla příšernou zácpou, a to i při kvalitním pitném režimu, i při vlákninové stravě a práci na poli. Možná, kdyby jedla více polévek, kdyby jedla vícekrát denně malé porce nebo naopak méněkrát denně střední porce, kdyby si dopřávala méně masa, sladkostí, kdyby jedla pomaleji, měla by o starost méně. Tak mám pocit, že příroda nás inspiruje a napovídá nám. Jen se zastavit, co myslíte?