Krásný den vám přeje Markéta Kopčilová. Tak máme s kolegy z Helou! pocit, že se nějak roztrhl pytel s porody. Že by působilo nadměrné červencové a srpnové vedro tohoto roku? Každopádně ať je to tak či onak, péče o matku a dítě je jedno ze zásadních témat, které je v popředí zájmu. Bohužel cítím, že jsou lidé velmi málo informováni o důležitosti stavu střevní mikroflóry. A proto bych vás ráda na toto téma z osobní i poradenské praxe inspirovala.
Už samotné ženy často vchází do těhotenství nepřipravené z hlediska dostatečné střevní mikroflóry. Jak se taková žena pozná? Po mnoho let trpí nějakou autoimunitní nemocí. Např. atopickým ekzémem, astmatem, alergiemi, lupénkou, Crohnovou nemocí, Ulcerosní kolitidou, chronickými angínami, záněty močových cest, gynekologickými výtoky atp. Tato chroničnost často ukazuje, že stav střevní mikroflóry je obecně oslaben a je velmi žádoucí si před těhotenstvím doplnit kvalitní přátelské bakterie.
Co se stane když se tak neučiní?
Povím vám z praxe. Taková matka je sama o sobě zbytečně ohrožena. Těhotenství je velká zátěž. Nejen na fyzický organismus, ale také na psychiku. Hormony přináší časté úzkosti, roztěkanost, strach, nejistotu. Do toho se kumuluje strach o peníze, frustrace z novéo životního stylu atp. Ne každý ví, že kvalita střevního mikrobiomu má dle klinických studií obrovský vliv na stres. Stres střevní mikroflóru – laicky řečeno – vyčerpává. Když matka o svá střeva nepečuje, bohužel se ochuzuje o kvalitu imunity po dobu těhotenství nejen pro sebe, ale také pro dítě. Po porodu jsem násleně vysledovala to, že má-li matka nějaké autoimunitní onemocnění, často dochází pár týdnů po porodu ke zhoršení. Matka je tak nucena nasadit chemickou léčbu, což má pak vliv na kojení a rozbíhá se začarovaný kruh. A to se ani nebavím o její psychice. Žádná máma není ráda, když v tomto období musí podstoupit chemickou terapii.
A jaký vliv má vaše střevní mikroflóra na dítě?
Velký. Kvalitní plnohodnotná mikroflóra nejenže chrání matku od stresu a její imunitu před zbytečnými infekcemi např. dýchacích cest, močových cest, alergiemi atp., ale současně přes mléko zásobuje také střevní mikroflóru kojeného dítěte. To pak pomáhá k výraznému obohacení a vývoji imunity dítěte již v raném věku. Praxe mi rovněž ukazuje, jak kvalitní střevní mikrobiom dokáže pomoci zatočit např. s atopickým ekzémem, dýchacími obtižemi či problémy se zažíváním.
Jako žena s diagnózou Crohnovy nemoci považuji péči o střevní mikrobiom za jedno z nejzásadnějších preventivních řešení, pakliže je předpoklad, že se sklon k autoimunitním nemocím může dědit.
A kde vzít kvalitní probiotika? Nejlépe ze stravy! Jenže to musí být strava živá. Takže si např. můžete koupit chemicky nezatíženou bio krávu, pást ji na bio louce beze stresu, z živého mléka pak můžete vyrábět kvalitní jogurt, sýr, tvaroh…Také kysané zelí je topka. Jenže zkuste jej konzumovat v době kojení? Ať je to tak či tak, bohužel jsme většinou odkázání na potravinové doplňky. A víte co? V konečném důsledku je to levné, rychlé a efektivní.
A chcete tip na vysokou kvalitu a funkčnost? Zajímejte se o produkt Pro 12 od LR Health & Beauty. 12 kmenů o miliardě bakterií, pouzro mikrokapslí, které chrání před zničením v žaludku, přítomnost prebiotik. Reklama – nereklama. Osobně jsem nepotkala lepší, čímž nechci říci, že taková neexistují.
Přeji vám, aby jste, milé maminky, byly zdravé, šťastné. Aby jste si užily nejen krásného těhotenství, ale také prvních let s dítětem bez zbytečného chození po doktorech a strachu o zdraví.