Nemoci srdce, kloubů, kůže, potraty? Opravte si zuby.
ÚVOD
U pořadu Ve své kůži vás vítá Markéta Kopčilová. Dnes bude řeč o bakteriální infekci zubů. Nejsem zubní lékařka, proto od příspěvku čekejte inspiraci v podobě selského rozumu, jednoduchosti a praxe. Zkrátka tak, jak jste od nás z Helou! zvyklí:-).
Určitě se mnou souhlasíte, že na zdravém a hezkém chrupu hodně záleží. A to naprosto u každého. Je jedno, zda jste obchodník, manažer, prodavačka nebo zamilovaná studentka. Jen si zkuste představit osobu, která má dva černé přední zuby nebo z úst vychází příšerný zápach. Od takového člověka – bohužel – ve své lidské přirozenosti často odvracíme pohled. Např. v byznysu tak vlivem narušené pozornosti uniká hlavní důvod setkání. A to je problém. Zkrátka krásný a zdravý chrup je dnes důležitou součástí image, o kterou je potřeba pečovat, a také do ní pravidelně investovat. Zubní lékaři se snaží dělat osvětu v prevenci. Je totiž nejlevnější a hlavně není nutno řešit strach z vrtání a trhání. Zubní téma je velmi široké, tak se vám dnes pokusím nastínit několik AHA momentů, o kterých jsme se s kolegy z Helou! shodli, že by výrazně přispěly k řešení různorodých problémů celého organismu.
PROBLEMATIKA
Osobně mám velké štěstí na zubní lékařku, která velice dbá na prevenci a osvětu. Je otevřená diskusi a vyysvětlila mi, že absolutně stěžejním krokem je neustálá likvidace zubního plaku. Kde není plak, není kaz ani zánět zubu, ani zánět dásní ani následná paradentóza. Plak je totiž živnou půdou bakterií, které produkují kyseliny a ty jsou příčinou výše uvedených problémů.
Lidé si často neuvědomují toto: pokud nedochází k pravidelnému odstranění bakterií z úst vznikají další problémy, které pouze zdánlivě se zuby nesouvisí. Přemnožené bakterie ve formě infekce se dostávájí při čištění zubů a při jídle do celého organismu. Je klinicky prokazatelné, že to má vliv na záněty kloubů, ekzémy, onemocnění srdce a zvyšuje se i riziko potratu. Nevím jak vám, ale mně to dává logiku.
Mnoho lidí je otevřeno i dalšímu pohledu, tedy pohledu medicíny východní. Ta říká, že zuby leží na meridiánech a jsou tak energeticky spojeny s veškerým orgány v těle. Chronická a nápadná kazivost určitého zubu by tak mohla ukazovat i na problém v jiném orgánu. Z výše uvedeného vyplývá, že vše souvisí se vším a je nutné se o dutinu ústní velmi dobře starat. Dám vám tedy pár tipů.
Jsem zastáncem toho, že je potřeba vždy konat uceleně. Tedy z mého pohledu zaměřit se 1) na systematické mechanické odstranění plaku za pomocí vhodných pomůcek. S volbou vám poradí každý dobrý zubní lékař nebo dentální hygienista. Dále se 2) zaměřit na likvidaci veškerých zdrojů případné infekce v těle, tj. doléčit např. angíny a jiné záněty. 3) omezit v rámci jídelníčku potraviny, které vytváří příliš kyselé prostředí. Patří sem např. bílý cukr, limonády, káva, dále pak žvýkací bombony a pozor, také oblíbené citrusové plody. A konečně, chcete-li 4) věnujte pozornost také psychosomatické příčině. Ne nadarmo se říká: má toho plné zuby.
ZÁVĚR
A co říci závěrem? Dám vám tip. Pokud se spolu shodneme, že v rámci prevence jde primárně o bakterie, pak je velmi vhodné ke kvalitním zubním kartáčkům a dalším pomůckám přidat také zubní pastu, která působí silně protibakteriálně. Tedy takovu, která využívá v medicíně známých antibakteriálních účinků stříbra. Ale pozor, nejde o stříbro koloidní, nýbrž nanoporézní, takové, které působí výlučně na povrchu sliznice a kůže a neproniká do krevního řečiště. Produkt na tomto principu vyvinula a patentovala společnost LR Health & Beauty pod názvem Zubní pasta Microsilver. V mé praxi je velmi oblíbena také pro likdivaci extrémího ústního zápachu z přemnožených bakterií. Pokud se zajímáte o více informací, sledujte náš web Helou.cz a FB Helou! Děkuji vám, že jste věnovali pozornost dnešnímu dílu pořadu Ve své kůži.
Doporučené stránky:
www.facebook.com/heloucz
www.marketakopcilova.cz
www.kopcilovi.cz