Krásný den z Helou! od Markéty Kopčilové. Téma ječného zrna je velmi časté v rámci naší praxe. Nejčastěji přichází pro inspiraci a radu matky s malými dětmi, kde není imunita dostatečně zralá. Ovšem před nedávnem přišla paní, které se nedařilo dlouhodobě vyřešit opakující se ječné zrno u sebe i její téměř dospělé 16-leté dcery. S problémem obě bojovaly cca 8 měsíců. U dcery bylo současně potřeba dvakrát provést chirurgický zákrok s následnou lokální antibiotickou léčbou ve formě masti.
Co je ječné zrno
Jde o to, že se zanítí žláza, která produkuje maz v blízkosti oční řasy, což se projeví postupným řezáním, pálením, tlakem a otokem, který zavazí ve výhledu a pociťujete horkost. V uzavřené mazové žláze se velmi daří patogenům, především z rodiny stafylokoků, vzniká tak zánět. Smyslem léčby je, aby ječné oko vyzrálo a prasklo. Urychlení tohoto procesu se dá pomoci teplými obklady. Na internernu se najde mnoho babských rad, jak na to. Nejvíce typické jsou teplé heřmánkové obklady, které se aplikují několikrát denně. Současně je třeba vyhnout se prašnému prostředí, průvanu a saháním si na oko. Důležité je také vhodné ošetření oka po prasknutí, kdy je vhodné vyplachovat oko oční desifekcí a držet zvýšenou hygienu. Toto je typický příklad, kdy ječné oko není považováno za nic závažného a jeho řešení je poměrně snadné.
Vraťme se ale k výše uvedenému případu matky a dcery. Moje osobní praxe i odborná literatura hovoří o tom, že je-li infekce chronická, je třeba se zaměřit na posílení celkové imunity. V případě zmíněného případu to bylo naprosto zřejmé. Dcera trpí od dětství potravinovými alergiemi a matka astmatem. Dle jejich sdělení o svou uminitu nikdy nepečovaly, neposilovaly ji, dokonce k ní neměly ani žádné informace. Jejich problémy se řešily pouze léky a eliminační dietou v případě dcery na základě alergenních testů. Není tedy divu, že se ječné oko neustále vracelo, především v době podzimu a zimy, kdy je imunita “prověřována”.
Hygiena a selský rozum
S klientkami jsme se také dost zasmály. Došly jsme totiž také k tomu, že je nenapadlo, že není možné používat v době léčby řasenku, kterou si navíc vzájemně půjčovaly. Infikovaná řasenka se stala zdrojem infekce. Nedostatky jsme našly také v dlouhodobě nevhodném postupu odličování očí a následné péče o oční okolí. Problém byl také v ručníku. V těchto problematických případech je totiž vhodné použití jednorázových ručníků, např. v podobě kuchyňských utěrek, které se k očím lehce přikládají.
Co tedy s tím?
Pro posílení a podporu imunity jsme sáhly do produktové nabídky společnosti LR Health & Beauty, přičemž v rámci doporučení produktů byly zohledněny také zmíněné chronické nemoci. Tyto faktory mají na výběr řešení velký vliv, jelikož klienti jsou často v péči imunologa či jiného lékaře a nebylo snadné najít přímou cestu . V kombinaci s medicínou a hygienickými opatřeními se cca po 1,5 měsíci povedlo dlouhodobě imunitu natolik podpořit, že se ječné oko již neobjevilo ani u jedné z nich, přičemž tento příznivý stav trvá již 5 měsíců. Jelikož mi směrnice EU o lékařských tvrzeních neumožňuje uvádět konkrétní řešení, v případě dalších dotazů mne nebo mé profi kolegy z platformy Helou! kontaktujte.
Ps. možná bychom se také mohli zamyslet nad tím, co nechceme v životě vidět? Např. uvedená paní často zmiňovala svou nemocnou matku, jejíž agresivní chování neustále omlouvala na úkor svého zdaví.