Zdravím vás milí čtenáři online magazínu Helou! Takže je to tady – rýma a mluvení přes nos. Dospělí, děti, senioři, všichni. Sama ucpaným nosem na podzim trpím, což mi vadí při natáčení různých podcastů nebo vstupů do rádia nebo při telefonátech, zoomech. Nejvíce jsem se zděsila při poslechu sebe sama v rámci naší oslavy 15 let s LR, kde jsem měla velmi citlivý mikrofonní port a ze záznamu jsem slyšela fakt nepříjemný projev. Je možné, že mluvení přes noc částečně souvisí také s mojí jednostrannou hluchotou, přesto jsem se rozhodla, že takto už ne a sliznici nosu se budu pár týdnů intenzivně věnovat.
Ve své praxi vidím mnoho lidí, kteří mají neustále ucpaný nos. Buď jsou alergici a neví o tom, nebo mají oslabenou slizniční ochranu v nose, a ta se neumí bránit neustálému kontaktu s viry a zduří se. Nebo někdo kvalitně nedoléčil zadní bakteriální rýmu. Pokud se týká dětí, roli zde hraje také zvětšená mandle, tekutina v uších nebo neschopnost si nos kvalitně ošetřovat. U dětí to má pak vliv na vývoj řeči v souvislosti s logopedickými vadami. Mnoho lidí má také problémy s nosní přepážkou, nejčastěji sportovci typu hokejisté nebo lidé hrající házenou, boxeři, atd. V dnešní době mají problém také narkomani v rámci šňupání. A také kadeřnice, nehtařky, dělníci pracující se těkavými látkami, atd. A to se ani nebavíme o post-covidovém syndromu.
Lidé fakt nemají rádi zduřelou sliznici nosu, neboť se nemohou nadechnout, mluví přes nos, bolí je hlava z důvodu nedostatku kyslíku a mají u toho vykulené oči. V noci dýchají ústy, chrápou, čímž s vysušuje sliznice dutiny ústní. U dětí je to také nebezpečné, protože může zůstat nepřirozený svalový návyk celodenně přiotevřených úst. Lidé si sliznice nosu ničí také svou nevědomostí. Např. častým používáním nosních kapek, které negativně působí na chloupky, které jsou součástí slizniční imunity a tato sliznice vysychá.
Ať je to tak či onak, s ucpaným nosem je NUTNÉ pracovat. A dobrá zpráva je, že to LZE, není to nijak složité ani nákladné.
Co tedy dělat?
- Nechat si přesně určit příčinu.
- Problém je potřeba pochopit.
- Mít správné návyky péče o nos.
- Používat hlavně přírodní pomocníky – např. teplo, vlhko, minerální a solné výplachy.
- Zaměřit se na můj tip, a to je Aloe Vera Gel s bylinami. Ten vám chci nabídnout a naučit vás s ním pracovat, protože vás zachrání před mnoha problémy. Má schopnost okamžitě působit na otok. Laicky řečeno – ten splaskne a vy máte šanci kvalitního nadechnutí, výsmrku atd. Byliny v něm pak působí analgeticky, protizánětlivě a mění PH kolem virových ložisek. Za otokem se pak nedrží staré hleny a nerozvíjí se bakteriální infekce do dutin. Zmenšením otoku se tak zmírňuje huhlání a váš projev je více čistý.
Můj manžel, hudební producent, má ve svém studiu Sunteem Records neustále takový sprej po ruce, neboť legendární mikrofon značky Neuman neodpouští vůbec nic. Takže sprej se dá použít nejen na hlasivky, ale také na likvidaci otoku v nose.
O rýmě je toho k napsání na mnoho článků. Tak se těšte, že vám vše vysvětlím, neboť za mých 15 let praxe v prevenci, podepírání medicíny či regeneraci sliznic po infekci, jsem viděla už kde co.
Pokud vás trápí huhlání, rýma, ucpaný nos – napište mi ale už teď. Řešení je snadné, přesto je nutné připravit je vždy na míru.
Zdraví vás Markéta Kopčilová.