Zdraví vás Markéta Kopčilová. Nedávno jsme vedli na vzdělávací akci v rámci naší organizace LR Health & Beauty debatu o tom, že lidé mají velmi mnoho aktivit a neradi se jich vzdávají. Nejsou tedy ochotni nebo schopni zaměřit pozornost na aktuální potřebu, např. vydělat peníze, a to dočasně na úkor koníčků, setkávání se s přáteli, práce v zahradě, atp. A o tom je tento článek, ve kterém najdete osobní praktické tipy, jak se dá situace řešit. Ale začněme od začátku.
Je jasné, že tato neschopnost vyplývá z úplně chybějícího cíle, popř. je tento cíl nefunkčně stanoven. Stává se také, že lidé si stanoví takový cíl, který je stejný u většiny společnosti. Zkrátka si řeknou: “Všichni mají tento cíl, tak to bude i ten můj!”. Jenže problém nastává, že zde chybí soulad mozku s vnitřním pocitem touhy. Pouze vnitřní touha stimuluje mozek k nápadu, jak touhu naplnit a stejně tak vyburcuje tělo k aktivitě směrem kupředu.
Mít sny nám bylo v dětství často “zakázáno”. Nevhodné stimulace rodičů či školství k přílišné skromnosti, která je většinou alibistickým výsledkem jejich vlastního odevzdání se do rukou života. A pokud už je někdo veden k tvorbě osobních snů, často chybí rodičovský vzor k tomu, že je třeba pro něj vytrvat, vydržet, překonávat překážky. To se ale povede naplnit pouze tehdy, je-li cíl skutečně váše srdcovka. Většina lidí si stanovuje cíle pod strachem o něco. I to může být pohnutka a dokonce funguje. Nicméně je třeba si uvědomit, že i strach je emoce, tedy vychází z pocitů, tedy ze srdce. Dlouhodobě však toto zacílení působí destruktivně, nepřináší radost. Proto se často osvědčuje kombinace cílů, které vychází ze strachu a současně z radostné touhy. Tedy jde o to vyřešit si strach a následně se za tento výsledek odměnit a splnit si svůj sen.
Ovšem, je třeba se zastavit a definovat si, za čím člověk vlastně jde. Společnost často nejde nikam. A proč to píši? Protože to znám z vlastní zkušenosti. Prošla jsem tím mnohokrát a určitě tím ještě procházet budu. Možná, že vy, milí čtenáři, to tak nemáte. Možná máte plno snů, vytrvalosti, vůle, možná máte procílovou výchovu, která vám dala přesvědčení, že vše můžete dokázat a že smyslem je žít krásný život, být šťasný.
Ale vraťme se k původnímu tématu tohoto zamyšlení. Je tedy jasné, že stanovit si opravdový cíl, který nás požene a určí nám priority, je o práci na sobě, vyžaduje trénovat, vzdělávat se, setkávat se s těmi, kteří tak žijí a nasávat od nich. Proto nás přitahují úspěšní. A tento proces prostě chvíli trvá.
Takže, možná pomůže tip, kterým mne inspiroval můj manžel Petr, kreativec a vizionář. Má tolik nápadů a vášně pro ně, že se situace – čím začít jako první, řeší ne každý měsíc, týden či den, ale mám pocit, že snad každou hodinu. Je neustále vystavován nutnosti určovat si priority, pakliže se nechce zbláznit. Přebrala jsem od něj super metodu, a to je SPOJOVAT AKTIVITY K SOBĚ. Spojovat to, co MUSI dělat s tím, co CHCE dělat. Je to jednoduché a funkční. A jak to vypadá v praxi?
Např. vás baví jízda na kole, zahrada, čtení. Dále potřebujete vykonávat aktivity, které vás nebaví, ale dělat je musíte, tj. vařit, uklízet, vozit děti na kroužky. A současně u toho vás přitahuje např. LR Health & Beauty, kde je specifické to, že se této příležitosti můžete věnovat kdekoliv a kdekoliv.
A jak to vypadá z praxi? Spojujte. Zde pár osobních tipů, které mi dávají smysl:
- na chůzku jeďte na kole, spojíte tak sport, cílem trasy je výdělek a ušetříte peníze za naftu
- při kopání v zahradě si dejte sluchátka na telefon a konzultujte, popř. má-li vaše organizace online vzdělávání, jako třeba ta naše, vzdělávejte se. Můžete také vyřešit ono “kafíčko” s kamarádkou u kopání, kdy ji přizvete k zahradní práci
- čtěte literaturu,která vás obohatí, např. příběhy úspěšných, duchovní literaturu, cizojazyčné texty, kuchařku
- pokud vezete děti na kroužky, máte min. 30 minut čekací prodlevy. Já vím, že je to tak!Využijte je na telefonáty v autě, na lavičce, udělejte den předem sepsaný nákup v obchodě nebo děti rozvážejte již ve sportovním oblečení a zacvičte si např. v parku či školní zahradě. Ano, vím, je vám to hloupé… co by si kdo řekl, že tam šaškujete. Hm, váš problém!
- u vaření se lze vzdělávat, ale i relaxovat a cvičit. Stejně tak konzultovat.
- u žehlení se lze vzdělávat, konzultovat, relaxovat, cvičit. Můžete mít masku na boličeji i vlasech a můžete trénovat kvalitní dýchaní.
- úklid se dá udělat tempem šneka nebo si řekněte, ok, je tu příležitost uklidit v aerobním tempu, navíc při poslechu hudby, čímž si naplníte sportovní aktivitu. To by člověk nevěřil, kolik kvalitních dřepů, vzpírání a jiných cviků se dá v rámci úklidu vykonat.
- můžete si místo sportu zaměřit na divoký sex. Zabijete tím mnoho much jednou ránou. Sport, uvolnění, utužení vztahu s partnerem, chcete-li duchovní orgasmické spojení, atp.
Propojováním různých aktivit se dá ušetřit opravdu mnoho času pro cokoliv, včetně výdělku. Spojováním se učíte přemýšlet, plánovat. Spojování vám přinese naplněný život, neboť se během dne dostalo na povinnosti, radost i výdělek. Nemusíte odkládat vaše radosti, byznys na dobu neurčitou. Spojování je součástí platformy HELOU! Jen je střeba se zastavit, zasnít se i zapřemýšlet, sepsat si své aktivity a vyhodnotit, co lze spojit. Váš život bude naplněn. Budete tak zaměstnání, že nebudete mít čas na hloupé depresivní myšlenky.
Přeji vám, ať nečekáte na potom, ale ať se vám podaří být naplněn už teď.